Ważny temat
WP Ważny temat Partner wydania
Agnieszka Gotówka , 15 czerwca 2020

Trądzik? To się leczy!

Partner wydania
Trądzik niejedno ma imię. Istnieje wiele postaci tej choroby. Niektóre z nich są łagodne, inne mają ciężki przebieg. Co je łączy? W każdym przypadku daje się go skutecznie leczyć, o ile pacjent będzie przestrzegał zaleceń specjalisty i sięgnie po skuteczny lek.

Trądzik pospolity występuje najczęściej w postaci zaskórnika, grudki lub krosty. Niedoskonałości te zlokalizowane są w większości przypadków na brodzie, czole i policzkach. Zaskórniki mogą być otwarte lub zamknięte.

Na trądzik pospolity kobiety i mężczyźni zapadają z równą częstotliwością, jednak to panowie częściej zmagają się z cięższą postacią tej choroby. Pierwsze objawy schorzenia pojawiają się w wieku nastoletnim, najczęściej w wieku 13-14 lat.

Choć trądzik pospolity to dziś bardzo dobrze zbadane schorzenie skóry, nadal nie wszystkie jego mechanizmy są lekarzom znane. Wiadomo, że jest to choroba wieloczynnikowa, do rozwoju której przyczyniają się czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Wpływ na jej powstanie mają m.in. uwarunkowania genetyczne, wytwarzanie łoju, aktywność hormonów, obecność bakterii i właściwości mieszków łojowych.

Odmianą trądziku pospolitego jest trądzik krostkowy. Jego charakterystycznym objawem są krosty, których powstanie zapowiadają niewielkie zaczerwienienia lub twarde, bolesne krosty i guzki. Niekiedy przekształcają się w ropne wypryski, co z kolei prowadzi do rozwoju stanu zapalnego skóry, a w efekcie – blizn i przebarwień.

Jak leczy się trądzik?
Choć trądzik jest dolegliwością powszechną, nadal nie każdy wie, że jego leczenie powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa. Specjalista oceni charakter wykwitów, przypisując je do odpowiedniego typu trądziku, następnie przepisze właściwe leki (miejscowe lub ogólne).

W miejscowym leczeniu trądziku pospolitego stosuje się głównie retinoidy, czyli pochodne witaminy A, a także nadtlenek benzoilu (działa przeciwbakteryjnie), kwas azelainowy lub antybiotyki (erytromycynę lub klindamycynę). Są one skuteczne i bardzo dobrze tolerowane.

Pielęgnacja skóry trądzikowej
Pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna. Zaleca się stosowanie kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej lub tłustej. Ważne, by nie zatykały porów, przywracały skórze odpowiednie pH oraz pomagały likwidować nadmiar wydzielanego łoju. W ich składzie powinny znaleźć się substancje wykazujące działanie przeciwzapalne oraz nawilżające, a przy tym wspomagające odbudowę naturalnej bariery ochronnej. Takie działanie wykazują m.in.: cynk, czarne błoto, siarka, fiołek trójbarwny oraz olejek z drzewa herbacianego.

Bardzo ważne jest, by samodzielnie nie usuwać wykwitów trądzikowych. Ich wyciskanie lub rozdrapywanie może prowadzić do powstania zmian zapalnych, nadżerek lub owrzodzeń. Te z kolei pozostawiają po sobie trudne do usunięcia blizny.

Uzupełnieniem procesu leczenia trądziku pospolitego powinna być dobrze zbilansowana dieta. Zaleca się, by dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin. Warto też wykluczyć z niej produkty, dla których potwierdzony został wpływ na nasilenie tej choroby dermatologicznej (m.in. ser żółty, śmietana, mleko w proszku, czekolada, słodycze, suszone owoce, frytki).

Trądzik a emocje
Warto też zauważyć, że choroby skóry mają ścisły związek z układem nerwowym (skóra i układ nerwowy rozwijają się z ektodermy, zewnętrznego listka zarodkowego). Skóra twarzy z widocznym trądzikiem ma istotny wpływ na obraz własnej osoby – pogarsza się samopoczucie, obniżeniu ulega jakość życia. Stres nasila objawy schorzenia. I dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej rozpocząć leczenie pod okiem dermatologa. Domowe sposoby są skuteczne, powinny jednak wyłącznie uzupełniać specjalistyczną terapię.

atten

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

close