Ważny temat
WP Ważny temat Partner wydania
Agnieszka Gotówka , 15 czerwca 2020

Teleporada przyszłością medycyny

Partner wydania
Świat zmaga się z pandemią SARS-CoV-2. Żyjemy w rzeczywistości innej niż kilka miesięcy temu: dzieci uczą się zdalnie, wielu z nas przeniosło swoje komputery z biura do domowej sypialni. Inaczej też wyglądają wizyty u lekarza. I choć na początku do teleporad podchodziliśmy z dystansem, dziś widzimy sporo ich zalet.

W marcu większość przychodni i prywatnych gabinetów lekarskich zamknęło dla pacjentów swoje drzwi. Nie oznacza to, że Polacy zostali bez specjalistycznej opieki medycznej. Pojawiły się teleporady. Pacjent mógł w domowym zaciszu porozmawiać z lekarzem, opisując mu swoje dolegliwości, a w razie potrzeby – przesłać zdjęcie czy wyniki badań. Na początku tego rodzaju konsultacje budziły obawy wielu osób. Z czasem jednak okazało się, że teleporady są bardzo dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?

Po pierwsze, lekarz podczas rozmowy z pacjentem zbiera bardzo dokładny wywiad. Jeśli go zna, bo wcześniej już go leczył, sprawa jest o wiele prostsza. Pacjent i lekarz darzą się zaufaniem i łatwiej jest im się porozumieć. Nowoczesne technologie pozwalają też na przesyłanie zdjęć lub skanów dokumentacji w czasie rzeczywistym.

Po drugie, okazuje się, że w wielu przypadkach osobisty kontakt z lekarzem wcale nie jest konieczny. Dzieje się tak m.in. w przypadku kontroli w trakcie leczenia. Specjalista zdalnie ma możliwość oceny działania przyjmowanych leków, wystawienia recepty, skierowania na badania czy zwolnienia lekarskiego.

Po trzecie, teleporada jest w pełni bezpieczna. Mimo braku bezpośredniego kontaktu z pacjentem, specjalista zobowiązany jest do zachowania tajemnicy lekarskiej. Jeśli uzna, że stan zdrowia chorego wymaga dokładniejszej analizy, poprosi o osobiste zgłoszenie się do gabinetu (przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego).

Jak przygotować się do teleporady?
W pierwszej kolejności należy się zarejestrować. Najczęściej wyznaczona zostaje godzina, w której lekarz będzie kontaktował się z pacjentem. Warto mieć pod ręką kartkę oraz długopis, by móc zanotować zalecenia specjalisty. Dobrze jest też wcześniej zapisać wszystkie niepokojące objawy, by o żadnym nie zapomnieć. Na czas rozmowy z lekarzem postarajmy się o spokój: o ile to możliwe, zostańmy sami w pomieszczeniu, wyłączmy telewizor i radio.

Dermatolog na odległość
W czasie pandemii wielu z nas obawia się wizyty u specjalisty, przez co odsuwa w czasie leczenie. To z kolei może prowadzić do pogłębienia problemów. O ile bowiem szybko szukamy pomocy w przypadku bólu w klatce piersiowej, o tyle bagatelizujemy choćby zmiany skórne, mając nadzieję, że same ustąpią. Niestety, tak nie jest. Dobrym przykładem jest tu trądzik pospolity (Acne vulgaris), z którym zmaga się zdecydowana większość nastolatków i spora grupa osób dorosłych. Jest to schorzenie przewlekłe, o wieloczynnikowym podłożu. Stanowi nie tylko problem estetyczny, ale może również być przyczyną pojawienia się zaburzeń psychicznych (stresu, lęku i depresji). Dlatego nie wolno go lekceważyć, zwłaszcza że w przypadku tego schorzenia uzyskanie fachowej pomocy może ograniczyć się do teleporady. Dermatolog zdalnie podpowie, jak pielęgnować skórę i po jakie leki sięgnąć (najczęściej pacjent otrzymuje e-receptę na żel lub krem).

Bardzo ważne jest też kontynuowanie leczenia, zwłaszcza że niektóre postaci trądziku, np. trądzik różowaty, to choroby nieuleczalne, przebiegające z okresami remisji i zaostrzeń. Bagatelizowanie objawów może spowodować poważne uszkodzenia skóry oraz trudne do leczenia nasilenie objawów. Pacjent powinien więc być pod stałą kontrolą lekarską, w czym pomóc może teleporada.

W obecnych czasach każdy z nas boi się o swoje zdrowie. Niewidzialny wróg, jakim jest koronawirus, pokazał nam, że świat musi się podporządkować nowej rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że mamy stronić od konsultacji lekarskich. Wręcz przeciwnie! Jeśli niepokoją nas jakieś objawy, bezzwłocznie zgłośmy się do lekarza. W wielu przypadkach poradę uzyskamy szybciej niż w normalnych warunkach. Skorzystajmy z tego.

atten

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

close